SF i Vasa

Styrelse

SF i Vasa e-post: sfvasa@netikka.fi

Styrelsen för Sjuksköterskeföreningen i Vasa rf (SFV) väljs för 2 år. Styrelsen för år 2019–2020 består av:

Annika Kvist-Östman, ordförande, annika.kvist-ostman@vora.fi   050 5910088
Lisbeth Fagerström, lisbeth.fagerstrom@abo.fi   041 4331097
Marice Nedergård, marice.nedergard@netikka.fi   050 3504411
Linda Nyholm, linda.nyholm@abo.fi   040 5512905
Gunilla Nyman-Klavus,gunilla.nyman.klavus@gmail.com 0500 389824
Helena Svahn, helena.svahn@vshp.fi   050 5631676
Gerd Viklund, gerd.viklund@netikka.fi   050 3491064

Suppleanter:

Marianne Buss, lisenmarianne.buss@gmail.com   050 5246499
Eva Grönlund

Kassör utanför styrelsen:

Rose-Marie Swanljung, rosemarie.swanljung@gmail.com  050 3238991

Representation i SFF 2017–2020

Sjuksköterskeföreningen i Vasa rf är representerad i huvudföreningens styrelse genom ledamoten Annika Kvist-Östman (annika.kvist-ostman@vora.fi) och hennes personliga suppleant Marice Nedergård (marice.nedergard@netikka.fi).

Sjuksköterskeföreningen i Vasa rf representeras i fullmäktige av:

  • Lisbeth Fagerström, lisbeth.fagerstrom@abo.fi
  • Camilla Kamila, camilla.kamila@abilita.fi
  • Gunilla Hallvar-Hudd, hallvarnilla@gmail.com
  • Ann-Helén Sandvik, ann-helen.sandvik@hb.se
  • Helena Svahn, helena.svahn@vshp.fi

Suppleanter:

  • Carita Mäkelä
  • Gerd Viklund
  • Gunilla Nyman-Klavus
  • Kristina Bergvik
  • Britt Heinola

Kalender

29.3. Studiedag 2019, hotel SeaFront, Ekenäs. Mera information här.

2.4 kl. 18.30 Medlemskväll Bock´s Corner Brewey, Gerbyvägen 18, Vasa. Tema: Sjukskötare som företagare. Föreläsare är sjukskötare Hennamari Hietala som har företaget på Inmedi OY, hemsjukhusverksamhet, avancerad klinisk expertsjukskötare (AKS) Ann-Charlotte Backholm är privatföretagare inom hälsovården i Närpes, Aija Ström, som har företaget Ab Salvares OY, barnskyddstjänster. Servering: Bocks’ sallad lax eller broiler, husets stenugnsbakade mäskbröd och smör, havtornspannacotta & kaffe. Anmälan senast 25.3 till sfvasa@netikka.fi eller 050–3504411. Avgift 15 € och summan inbetalas på föreningens konto FI62 2052 2001 0063 10 senast 25.3.

13.5 kl 17 Medlemsutfärd.  Internationella sjukskötardagen uppmärksammas med en utfärd till Finby stationshus i Närpes. Vi firar dagen tillsammans med SF i Sydösterbotten. Tema: ”Kulturkrock är ett sätt att mötas”.  Emina och Senada Arnautovic berättar om bosnisk kultur och traditioner. Vi bjuds på bosnisk mat. Gemensam busstransport ordnas med start från Vasatrakten 17-tiden.  Anmälan senast den 5.5 till sfvasa@netikka.fi eller 050–3504411. Avgift 25 € och summan inbetalas på föreningens konto FI62 2052 2001 0063 10 senast 5.5.

Alla medlemmar är hjärtligt välkomna med!

SF i Vasa finns även på Instagram: sjukskoterskeforeningenvasa