Fullmäktige utövar den högsta beslutande makten mellan föreningsmötena. Antalet fullmäktige beror på antalet medlemmar i varje regional förening. För tillfället är antalet 28. Föreningens medlemmar har motionsrätt till fullmäktigemötet. Motionerna skall vara styrelsen till handa före den 30 november föregående år.

LedamotErsättare
Sjuksköterskeföreningen i Helsingfors med omnejd
Carola Aspholm-Backman, carola.aspholm-backman(at)hagaro.netLasse Liljestrand
Nette Kumlin, nette.kumlin(at)gmail.comMargit Eckardt
Hanna Lindquist, hanna.lindquist(at)gaius-saatio.fiKerstin Skogman
Marit Råman, mraman(at)welho.comInger Östergård
Sjuksköterskeföreningen i Mellersta Österbotten
Annica Haldin, annica.haldin(at)yrkesakademin.fiIsa Dahlbacka
Ann-Kristin Svenlin, ann-kristin.svenlin(at)yrkesakademin.fiPia Frilund
Marica Hinders, marica.hinders(at)novia.fiÅsa Grundval
Sissel Lövsund, sissel.lovsund(at)gmail.comHelén Lindgren
Sjuksköterskeföreningen i Sydösterbotten
Nancy Westerlund, nancy.westerlund(at)hotmail.comGitte Hartvik
Rose-Marie Holmberg, rose_marie_holmberg(at)hotmail.comBritta Hedman
Sjuksköterskeföreningen i Vasa med omnejd
Lisbeth Fagerström, lisbeth.fagerstrom(at)abo.fiCarita Mäkelä
Camilla Kamila, camilla.kamila(at)abilita.fiGerd Viklund
Gunilla Hallvar-Hudd, gunilla.hallvar-hudd(at)novia.fiGunilla Nyman-Klavus
Ann-Helén Sandvik, ann-helen.sandvik(at)novia.fiKristina Bergvik
Helena Svahn, helena.svahn(at)netikka.fiBritt Heinola
Sjuksköterskeföreningen i Västra Nyland
Anna Lindbom, anna.svartstrom(at)pp.inet.fiBenita Svartström
Henrita Fagerström, henrita.fagerstrom(at)hus.fiAnna Rehn
Terese Lindholm, terese_lindholm(at)hotmail.comPetra Sjölund
Sjuksköterskeföreningen i Åboland
Charlotta Liesipuro, cliesipuro(at)gmail.comGunilla Andersson
Mia Ehrström, ehrstrom.mia@gmail.comGunlög Lemmetyinen
Monica Drugge-Mäkelä, monica.makila(at)gmail.comAri Hietola
Sjuksköterskeföreningen på Åland
Laila Aaltonen, laila.aaltonen(at)aland.netVivecka Manserus-Mattsson
Sussi Sjövall, sussi.sjovall(at)ahs.axIrmeli Eriksson
Katarina Ulenius, katarina.ulenius(at)ha.axAnn Forsbom-Grieff
Patrice Karlsson, patrice(at)aland.netJohan Johansson
Sjuksköterskeföreningen i Östra Nyland
Ann-Catrin Tapanainen, ann-catrin.tapanainen(at)porvoo.fiAnneli Blomqvist
Marika Innanen, marika.innanen(at)hus.fiElisabet Sonntag-Österlund
Catrina Hollmén. catrina.hollmen(at)pp.inet.fiDenise Nylund