Fullmäktige
Fullmäktige utövar den högsta beslutande makten mellan föreningsmötena. Antalet fullmäktigeledamöter beror på antalet medlemmar i varje regional förening. För tillfället är antalet 28. Föreningens medlemmar har motionsrätt till fullmäktigemötet. Motionerna skall vara styrelsen till handa före den 30 november föregående år.

Nästa möte
Nästa fullmäktigemöte arrangeras före utgången av mars 2021.

Föreningsmöte
Föreningsmötet är föreningens högsta beslutande organ och är öppet för alla medlemmar. Mötet väljer fullmäktige. Nästa föreningsmöte arrangeras år 2023. Mötet är öppet för alla medlemmar och väljer fullmäktige för perioden 2023–­­2025. Mötet behandlar stadgeenliga ärenden.

LedamotErsättare
Sjuksköterskeföreningen i Helsingfors med omnejd
Carola Aspholm-Backman, carola.aspholm-backman(at)hagaro.netMona Flythström
Karla Wendt, wendt.karla(at)gmail.comMargit Eckardt
Hanna Lindquist, hanna.lindquist(at)gaius-saatio.fiMargaretha Berntson
Lars Liljeström, liljestromlars(at)gmail.comKerstin Skogman
Sjuksköterskeföreningen i Mellersta Österbotten
Siv Rönnbacka, siv.ronnbacka(at)jakobstad.fiIsa Dahlbacka
Susanna Granbacka, susanna.granbacka79(at)gmail.comSandra Esselström-Lillqvist
Marica Hinders, marica.hinders(at)jakobstad.fiJohanna Sandbäck Forsell
Sissel Lövsund, sissel.lovsund(at)gmail.comHelén Lindgren
Sjuksköterskeföreningen i Sydösterbotten
Ann-May Lövdahl, ann-may.lovdahl(at)krs.fiNancy Westerlund
Rose-Marie Holmberg, rose_marie_holmberg(at)hotmail.comGitte Hartvik
Sjuksköterskeföreningen i Vasa med omnejd
Lisbeth Fagerström, lisbeth.fagerstrom(at)abo.fiEva Grönlund
Camilla Kamila, camilla.kamila(at)abilita.fiHelena Svahn
Gunilla Hallvar-Hudd, hallvarnilla(at)gmail.comGunilla Nyman-Klavus
Carita Mäkelä, carita.m.makela(at)gmail.comKristina Bergvik
Marice Nedergård, marice.nedergard(at)netikka.fiBritt Heinola
Sjuksköterskeföreningen i Västra Nyland
Anna Lindbom, anna.svartstrom(at)pp.inet.fiBenita Svartström
Tina Stenroos, tina.stenroos(at)hus.fiAnna Rehn
Terese Lindholm, terese_lindholm(at)hotmail.comPetra Sjölund
Sjuksköterskeföreningen i Åboland
Charlotta Liesipuro, cliesipuro(at)gmail.comMaria Ginström-Koivula
Mia Ehrström, ehrstrom.mia(at)gmail.comAnne-May Sjövall
Monica Drugge-Mäkelä, monica.makila(at)gmail.comAri Hietola
Sjuksköterskeföreningen på Åland
Laila Aaltonen, laila.aaltonen(at)aland.netVivecka Manserus-Mattsson
Sussi Sjövall, sussi.sjovall(at)ahs.axIrmeli Eriksson
Lisbeth Schultz, lisbeth.schultz(at)aland.netJohan Jansson
Patrice Karlsson, patrice(at)aland.netAnn Forsbom-Greiff
Sjuksköterskeföreningen i Östra Nyland
Ann-Catrin Tapanainen, ann-catrin.tapanainen(at)porvoo.fiAnneli Blomqvist
Marika Innanen, marika.innanen(at)hus.fiElisabet Sonntag-Österlund
Catrina Hollmén. catrina.hollmen(at)pp.inet.fiDenise Nylund