Fullmäktige utövar den högsta beslutande makten mellan föreningsmötena. Antalet fullmäktigeledamöter beror på antalet medlemmar i varje regional förening. För tillfället är antalet 28. Föreningens medlemmar har motionsrätt till fullmäktigemötet. Motionerna skall vara styrelsen till handa före den 30 november föregående år.

Nästa fullmäktigemöte 30.3.2019, hotel Seafront, Ekenäs.

LedamotErsättare
Sjuksköterskeföreningen i Helsingfors med omnejd
Carola Aspholm-Backman, carola.aspholm-backman(at)hagaro.netLasse Liljestrand
Nette Kumlin, nette.kumlin(at)gmail.comMargit Eckardt
Hanna Lindquist, hanna.lindquist(at)gaius-saatio.fiKerstin Skogman
Marit Råman, marith.raman(at)gmail.comInger Östergård
Sjuksköterskeföreningen i Mellersta Österbotten
Annica Haldin, haldin.annica(at)pp.inet.fiIsa Dahlbacka
Ann-Kristin Svenlin, ann-kristin.svenlin@yrkesakademin.fiPia Frilund
Marica Hinders, marica.hinders(at)novia.fiÅsa Grundval
Sissel Lövsund, sissel.lovsund(at)gmail.comHelén Lindgren
Sjuksköterskeföreningen i Sydösterbotten
Nancy Westerlund, nancy.westerlund(at)hotmail.comGitte Hartvik
Rose-Marie Holmberg, rose-marie.holmberg(at)kfem.fiBritta Hedman
Sjuksköterskeföreningen i Vasa med omnejd
Lisbeth Fagerström, lisbeth.fagerstrom(at)abo.fiCarita Mäkelä
Camilla Kamila, camilla.kamila(at)abilita.fiGerd Viklund
Gunilla Hallvar-Hudd, hallvarnilla(at)gmail.comGunilla Nyman-Klavus
Ann-Helén Sandvik, ann-helen.sandvik(at)hb.seKristina Bergvik
Helena Svahn, helena.svahn(at)netikka.fiBritt Heinola
Sjuksköterskeföreningen i Västra Nyland
Anna Lindbom, anna.svartstrom(at)pp.inet.fiBenita Svartström
Henrita Fagerström, henrita.fagerstrom(at)hus.fiAnna Rehn
Terese Lindholm, terese_lindholm(at)hotmail.comPetra Sjölund
Sjuksköterskeföreningen i Åboland
Charlotta Liesipuro, cliesipuro(at)gmail.comGunilla Andersson
Mia Ehrström, ehrstrom.mia@gmail.comGunlög Lemmetyinen
Monica Drugge-Mäkelä, monica.makila(at)gmail.comAri Hietola
Sjuksköterskeföreningen på Åland
Laila Aaltonen, laila.aaltonen(at)aland.netVivecka Manserus-Mattsson
Sussi Sjövall, sussi.sjovall(at)ahs.axIrmeli Eriksson
Katarina Ulenius, katarina.ulenius(at)ha.axAnn Forsbom-Grieff
Patrice Karlsson, patrice(at)aland.netJohan Johansson
Sjuksköterskeföreningen i Östra Nyland
Ann-Catrin Tapanainen, ann-catrin.tapanainen(at)porvoo.fiAnneli Blomqvist
Marika Innanen, marika.innanen(at)hus.fiElisabet Sonntag-Österlund
Catrina Hollmén. catrina.hollmen(at)pp.inet.fiDenise Nylund